Suppose a good is produced according to the following production function: f (E,
ID: 1141561 • Letter: S
Question
Suppose a good is produced according to the following production function:
f (E, K) = E1/2K1/2
so that the marginal product of labor and capital are
MPE = (1/2)(K/E)1/2
MPK = (1/2)(E/K)1/2
If w = $8 and r = $4, determine the necessary conditions for the input choices, K and E to be cost-minimizing. In other words, what is the cost-minimizing ratio of K to E for this firm? What will happen to the cost-minimizing ratio if the wage stays at $8 but the price of capital rises to $10?
Explanation / Answer
Cost is minimized when MPE/MPK = w/r
MPE/MPK = [(1/2) x (K/E)1/2] / [(1/2) x (E/K)1/2] = K/E
(a) When w = $8 and r = $4,
K/E = 8/4 [Required input ratio]
(a) When w = $8 and r = $10,
K/E = 8/10 = 4/5 [Required input ratio]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.