Any additional information on how the answers were calculated is appreciated. Th
ID: 1154082 • Letter: A
Question
Any additional information on how the answers were calculated is appreciated.
The demand curve for product X is given as Q= 2000-20P 1. How many units will be sold at $10 2. At what price would 2,000 units be sold? 0 units? 1,500 units? 3. Write equations for total revenue and marginal revenue (in terms of Q) 4. What will be the total revenue at a price of $70? What will be the marginal revenue? 5. What is the point elasticity at a price of $70? 6. If price were to decrease to $60, what would total revenue, marginal revenue and point elasticity be now? 7. At what price would elasticity be unitary? 8. In your opinion, should consumers change their demand when their income decreases?Explanation / Answer
Q = 2000 - 20P
(1) When P = $10, Q = 2000 - (20 x 10) = 2000 - 200 = 1800
(2) Q = 2000 - 20P, or 20P = 2000 - Q, or P = 100 - 0.05Q
(i) When Q = 2,000, P = 100 - (0.05 x 2000) = 100 - 100 = 0
(ii) When Q = 0, P = 100 - (0.05 x 0) = 100 - 0 = $100
(iii) When Q = 1500, P = 100 - (0.05 x 1500) = 100 - 75 = $25
(3)
Total revenue (TR) = P x Q = 100Q - 0.05Q2
Marginal revenue (MR) = dTR/dQ = 100 - 0.1Q
(4) When P = $70, Q = 2000 - (20 x 70) = 2000 - 1400 = 600
TR = P x Q = $70 x 600 = $42000
MR = 100 - (0.1 x 600) = 100 - 60 = $40
(5) When P = $70, Q = 2000 - (20 x 70) = 2000 - 1400 = 600
Point elasticity = (dQ/dP) x (P/Q) = - 20 x (70/600) = - 2.33
NOTE: As per Chegg Answering Policy, first 5 questions are answered.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.