10. In the figure above<?xml:namespace prefix = o ns = \"urn:schemas-microsoft-c
ID: 1176488 • Letter: 1
Question
10. In the figure above<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
a. the firm is suffering negative economic profit.
b. the firm is operating in a perfectly competitive industry.
c. the firm should shut down in the short run because it%u2019s price of $8 does
not cover its variable costs.
d. consumer surplus is equal to $75.
e. None of the above is true.
11. Given a perfectly competitive market structure, a firm's total fixed costs are $195,
average variable costs are $4, marginal revenue is $6, and the quantity demanded is
65. Assuming the firm is a profit maximizer, what is the firm%u2019s total profit?
a. $145
b. -$65
c. -$195
d. -$455
e. This firm will shut down because it is losing money.
Explanation / Answer
10) e. None of the above is true.
Consumer Surplus = (21-15)*10*.5 = $30
Firm's profit = (15-9)*10 = 60
11) b. -$65
Total Cost = 195 + 4*65 = 455
Total Revenue = 6*65 = 390
Total Profit = 390-455 = -65
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.