A risk=adverse manager is considering two projects. the first project involves e
ID: 1179958 • Letter: A
Question
A risk=adverse manager is considering two projects. the first project involves expanding the market for hotdog; the second involves expanding the market for Champaign drink. There is a 10 percent chance for a recession and a 90 percent chance for a economic boom. During a boom, the hotdog project will lose $10,000.00 whereas the Champaign drink project will earn $20,000.00. During a recession, the hotdog project will earn $12,000.00 and the Champaign project will lose $8,000.00. If the alternative is earning $3,000.00 on government Treasury bill (T-bill), what should the manager do? Why?Explanation / Answer
expected return for hot dog project = -0.9*10000+0.1*12000 = 7800
expected return for Campagne drink = 0.9*20000-0.1*8000 = 17200
on treasury bil return = 3000
so Champane drink project should be selected
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.