Consider following information being for a manufacturing company: Revenues = $4,
ID: 1194175 • Letter: C
Question
Consider following information being for a manufacturing company:
Revenues = $4,250,000 Labor expenses = $ 1,550,000 Material costs = $ 785,000 Depreciation = $ 332,500 Office supplies = $15,000 Debt interest expenses = $42,200 Rental expenses = $45,000 Proceeds from the sale of old cranes = $43,000
The sold cranes had a combined book value of $30,000 at the time of sale
. a. Determine the taxable income for 2013
b. Determine the taxable gains for 2013
c. Determine the amount of income taxes and gain taxes or loss credits for 2013.
Explanation / Answer
a) The taxable income for 2013 is $397,222.
b) The taxable gains for 2013 is $1,126,078.
c) Amount of tax for 2013 is 397,222.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.