Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider following information being for a manufacturing company: Revenues = $4,

ID: 1194327 • Letter: C

Question

Consider following information being for a manufacturing company:

Revenues = $4,250,000 Labor expenses = $ 1,550,000 Material costs = $ 785,000 Depreciation = $ 332,500 Office supplies = $15,000 Debt interest expenses = $42,200 Rental expenses = $45,000 Proceeds from the sale of old cranes = $43,000

The sold cranes had a combined book value of $30,000 at the time of sale

. a. Determine the taxable income for 2013

b. Determine the taxable gains for 2013

c. Determine the amount of income taxes and gain taxes or loss credits for 2013

Explanation / Answer

a. the taxable income is- $1,437,200

b taxable gain is- 42,200

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote