A carwash dryer is purchased for $150,000 and is expected to last ten years but
ID: 1212468 • Letter: A
Question
A carwash dryer is purchased for $150,000 and is expected to last ten years but have no salvage value. Although it takes $15,000/year to maintain, it will generate $50,000/year revenue. Joe DePlumma, the owner, can make an 18% rate of return on his other business ventures and so that is his MARR. If Joe’s combined income tax rate is 40% and he uses straight line depreciation over ten years, state here on Blackboard the net present worth (NPW), to the closest dollar, of the dryer to Joe when the taxes are considered. Based on that NPW, state here on Blackboard whether or not Joe should invest in this dryer?
Explanation / Answer
Answer:
Blackboard the net present worth (NPW):
Life time: 10years
MARR: 18%
Initial cost: $150,000 (A/P, 18%, 10) = $33,000
O & M costs: $15,000(P/A, 18%, 10) = $67,500
Revenue: $50,000 (P/A, 18%, 10) = $225,000
Tax rate: 40% 0.40(150,000) = $60,000
Now, Blackboard the net present worth is:
= -33,000 – 67,500 -60,000 + 225,000
= -160,500 + 206,320
= 64,500
Therefore, the Blackboard NPW = $64,500. It indicants gain from the dryer. So Joe can invest in this dryer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.