A car’s velocity as a function of time is given by vx(t) = - t 2 , where =3.00m/
ID: 1412749 • Letter: A
Question
A car’s velocity as a function of time is given by vx(t) = - t 2 , where =3.00m/s and =0.100m/s3 . Assume the car’s initial position is 0m. Which of the following statements is false? a.) The car’s position at t=5s is +10.83m. b.) When the car reaches x=10.95m, it reverses course and moves in the negative direction. c.) The car’s average velocity over the first 5s of motion is +1.75m/s. d.) The car’s average acceleration over the first 5s of motion is -0.5m/s2 . e.) The car’s acceleration at t=5s is -1.0m/s2 .
Explanation / Answer
a)
vx(t) = - t^2
vx(t) = 3 - 0.100*5^2
vx(t) = 3 - 2.5 = 0.5 m/s
x = vt = 0.5 x 5 = 2.5 m
Ans : false
b) True
c) vx(t) = 3 - 2.5 = 0.5 m/s
Ans : false
d)
vx(t) = - t^2
a(t) = -2t = -2 x 0.100 x 5 = -1 m/s^2
average acceleration = -1 m/s^2 / 2 = -0.5 m/s^2
Ans = true
e) a(t) = -2t = -2 x 0.100 x 5 = -1 m/s^2
Ans :- True
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.