Assume the money supply is $700, the velocity of money is 4, and the price level
ID: 1221088 • Letter: A
Question
Assume the money supply is $700, the velocity of money is 4, and the price level is $4. Using the quantity theory of money:
a. Determine the level of real output.
$_______
b. Determine the level of nominal output.
$_______
c. Assuming velocity remains constant, what will happen if the money supply rises 20 percent?
Nominal output would be $_______, and real output would be $_______.
d. If the government established price controls and also raised the money supply 10 percent, what would happen?
(You may select more than one answer. Click the box with a check mark for correct answers and click to empty the box for the wrong answers.)
The velocity of money might decrease. Real output will increase in a monopolistic economy. The equation of exchange wouldn't hold. Shortages would result in a perfectly competitive economy.Explanation / Answer
Part a
MV = PY
where,
M = Money Supply
V = Velocity of money
P = Price Level
Y = Real GDP
Using the values given in the question,
$700 * 4 = $4 * Real GDP
Real GDP = $2,800/$4 = $700
Part b
Nominal GDP = Price level * Real GDP = $4 * $700 = $2,800
Part c
If Money Supply rises by 20%
Increase in Money Supply = 20% * $700 = $ 140
New Money Supply = $700 + $140 = $ 840
MV = PY
$840 * 4 = $4 * Real GDP
Real GDP = $840
Nominal GDP = $4 * $840 = $3,360
Part d
Shortages would result in a perfectly competitive economy.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.