To produce an item, equipment costing $250, 000 must be purchased. It will have
ID: 1225020 • Letter: T
Question
To produce an item, equipment costing $250, 000 must be purchased. It will have a life of 4 years and an annual cost of $80, 000; each unit will cost $40 to manufacture. Buying the item externally will cost $100 per unit. Assume i-12% per year. Decision makers would like to determine the breakeven production number per year at which both methods are equivalent. Determine the PW equation for option 1 (Manufacture the item), Where X is the number of units per year PW1= 80, 000(P/A, 12%, 4)+40X(P/A, 12%, 4) PW1 80, 000(P/A, 12%.4)M0X PW1= 250, 000+ 80.000(P/A, 12%, 4)+40X(P/A.12%, 4) PW1= 250.000+ 80.000(P/A, 12%, 4)+40XExplanation / Answer
1.
Let number of unit per annum = X
Variable cost = cost*units
= 40*X
Annual fixed cost to buy externally = -100Q --- (i)
Annual fixed cost to manufacture = -250,000(A/P, 12%, 4) – 80,000 – 40Q--- (ii)
Equating (i) and (ii)
-100X = -250,000(A/P, 12%, 4) – 80,000 – 40X
-100X + 40X= -250,000(A/P, 12%. 4) – 80,000
-60X= -250,000(A/P, 12%. 4) – 80,000
OR, pw1 = 250,000(A/P, 12%,4) +80,000 + 60X
Hence, correct option is d.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.