To produce an item, equipment costing $250,000 must be purchased. It will have a
ID: 1225110 • Letter: T
Question
To produce an item, equipment costing $250,000 must be purchased. It will have a life of 4 years and an annual cost of $80,000; each unit will cost $40 to manufacture. Buying the item externally will cost $100 per unit. Assume i=12% per year. Decision makers would like to determine the breakeven production number per year at which both methods are equivalent.
-Determine the PW equation for option 2 (Buying the item externally), Where X is the number of units per year.
PW2= 250,000+ 100X
Which one of these is the answer?
PW2= 250,000+ 100X(P/A,12%,4)Explanation / Answer
The PW equation implies the Present Worth equation for the planned expenditure to produce the item. For option 2 where the item is bought externally at a cost of $100 per unit, the PW eqaution would be:
PW2=100X(P/A,12%,4)
using the functional form
F=PV(1+i)n
PV= F/(1+i)n
where F=Future Value, n=Number of years and PW is the present worth
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.