Assume that a firm is a perfectly competitive industry has the following total c
ID: 1243471 • Letter: A
Question
Assume that a firm is a perfectly competitive industry has the following total cost schedule:
Outputs (units) <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Total Cost ($)
10
$110
15
$150
20
$180
25
$225
30
$300
35
$385
40
$480
a. Calculate a marginal cost and average cost schedule for this firm.
Outputs (units) <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Total Cost ($)
10
$110
15
$150
20
$180
25
$225
30
$300
35
$385
40
$480
Explanation / Answer
Average cost = sum of total cost / sum of outputs = (110+150+180+225+300+385+480)/(10+15+20+25+30+35+40) = $ 10.46....................................... marginal cost = (480 - 110 ) /(40-10) = 370/30 = $ 12.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.