Assume that a firm is a perfectly competitive industry has the following total c
ID: 1243472 • Letter: A
Question
Assume that a firm is a perfectly competitive industry has the following total cost schedule
Outputs (units) <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Total Cost ($)
10
$110
15
$150
20
$180
25
$225
30
$300
35
$385
40
$480
b. If the prevailing market price is $17 per unit, how many units will be produced and sold? What are the profits per unit? What are total profits?
Outputs (units) <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Total Cost ($)
10
$110
15
$150
20
$180
25
$225
30
$300
35
$385
40
$480
Explanation / Answer
the price per unit is cost/unit 1.11$ 2.10$ 3.9$ 4.9$ 5.10$ 6.11$ 7.12$ now the market price is 17$ so all units will be sold; the produced units are=10+15+20+25+30+35+40=150; the total profits are 6$*10=60, 7$*15=105, 8$*20=160, 8$*25=200, 7$*30=210 6$*35=210 5$*40=200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.