EXAMPLE 5.12Power Delivered by an Elevator Motor (a) The motor exerts an upward
ID: 1260204 • Letter: E
Question
EXAMPLE 5.12Power Delivered by an Elevator Motor
(a) The motor exerts an upward force [T with arrow] on the elevator. A frictional force [f with arrow] and the force of gravity M [g with arrow] act downward. (b) The free-body diagram for the elevator car.
GOAL Apply the force-times-velocity definition of power.
PROBLEM A 1.00 103-kg elevator carries a maximum load of 8.00 102 kg. A constant frictional force of 4.00 103 N retards its motion upward, as in the figure. What minimum power, in kilowatts and in horsepower, must the motor deliver to lift the fully loaded elevator at a constant speed of 3.00 m/s?
STRATEGY To solve this problem, we need to determine the force the elevator car's motor must deliver through the force of tension in the cable, [T with arrow] . Substituting this force together with the given speed v into P = Fv gives the desired power. The tension in the cable, T, can be found with Newton's second law.
P = ___ hp
P=___KW
Use the values from above to help you work this exercise. Suppose the same elevator car with the same load descends at 3.00 m/s. What minimum power is required? (Here, the motor removes energy from the elevator by not allowing it to fall freely.)
P = ______ kW
P = _____ hp
Explanation / Answer
A.
When the elevator is going up T = mg + f
power delivered by T = TV = (mg + f) V = (1800 x 9.8 + 4000) (3) = 64920 W = 64.9 kW
since 1 HP = 746 W, 64920 W = 87 HP
B.
power delivered by T = TV = (mg + f) V = (1940 x 9.8 + 3940) (3) = 68856 W = 68.9 kW
since 1 HP = 746 W, 68856 W = 92.3 HP
C.
When the elevator is going down T + f = mg
T = 1940 x 9.8 - 3940 = 15072 N
power delivered by T = TV = 45216 W = 45.2 kW
since 1 HP = 746 W, 45216 W = 60.6 HP
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.