A 100g ball moving to the right at 4.2m/s catches up and collides with a 450g ba
ID: 1260358 • Letter: A
Question
A 100g ball moving to the right at 4.2m/s catches up and collides with a 450g ball that is moving to the right at 1.0m/s.
A. If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 100g ball after the collision?
B. If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 100
g ball after the collision?(left or right)
C. If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 450g
ball after the collision?
D. If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 450
g ball after the collision? (left or right)
Explanation / Answer
Let the final speed of 100 gm ball is v1
and final speed of 450 g ball is v2
Using conservation of momentum ,
100v1 + 450v2 = 4.2 *100 + 450 * 1 --------(1)
Now , for elastic collision , e =1
4.2 -1 = v2 - v1 --------(2)
solving for v1 and v2
v1 = -1.04 m/s
v2 = 2.16 m/s
the speed of 100 g ball is 1.04 m/s to the left
and the speed if 450 gm ball is 2.16 m/s to the right
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.