The thin uniform rod in the figure has length 1.0 m and can pivot about a horizo
ID: 1262705 • Letter: T
Question
The thin uniform rod in the figure has length 1.0 m and can pivot about a horizontal, frictionless pin through one end. It is released from rest at angle ? = 40
The thin uniform rod in the figure has length 1.0 m and can pivot about a horizontal, frictionless pin through one end. It is released from rest at angle ? = 40 A degree above the horizontal. Use the principle of conservation of energy to determine the angular speed of the rod as it passes through the horizontal position. Assume free-fall acceleration to be equal to 9.83 m/s2.Explanation / Answer
Energy conservation
Change in potential energy = rotational KE assuming pure rotation from end point
mgl/2 cos(40) = 1/2 ml^2/3 * w2
w = sqrt (3g cos(40) /L) = 4.752 rad/sec (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.