The thin plastic rod shown in the fig. has length L = 12.0 cm and a nonuniform l
ID: 1648599 • Letter: T
Question
The thin plastic rod shown in the fig. has length L = 12.0 cm and a nonuniform linear charge density lambda = cx, where c = 28.9 pC/. With V = 0 at infinity, find the electric potential at point P_1 on the axis, at distance from one end. In the fig. find the equivalent capacitance of the combination. Assume that,. The parallel plates in a capacitor, with a plate area of 8.50 c and an air-filled separation of 3.00mm, are charged by a 6.00V battery. They are then disconnected from the battery and pulled apart (without discharge) to a separation of 8.00 mm. Neglecting fringing, find (a) the potential difference between the plates, (b) the initial stored energy, (c) the final stored energy, and (d) the work required to separate the plates.Explanation / Answer
9) C1 and C2 are in parallel
C = C1 + C2
C and C3 are in series
C(equi) = C3*(C1 + C2) / (C1 + C2 +C3)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.