A battery with and no internal resistance supplies current to the circuit shown
ID: 1263616 • Letter: A
Question
A battery with
and no internal resistance supplies current to the circuit shown in the figure below. When the double-throw switch S is open as shown in the figure, the current in the battery is 1.02 mA. When the switch is closed in position a, the current in the battery is 1.29 mA. When the switch is closed in position b, the current in the battery is 2.04 mA. Find the following resistances.
(a) R1
k?
(b) R2
k?
(c) R3
k?
Explanation / Answer
eqn 1
1.02 R1 + 1.02 R2 +1.02 R3 = 4 [ R is in k ohm ]
eqn 2
1.29 R1 + 0.5*1.29 R2 + 1.29R3 = 4
eqn 3
2.04 R1 + 2.04 R2 = 4
solving eqn 1,2 ,3
R1 = 0.319 k ohm (ans) R2 = 1.6415 k ohm (ans) R3 =1.9608 k ohm (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.