A 115kg mail bag hangs by a vertical rope 3.3m long. A postal worker then displa
ID: 1264420 • Letter: A
Question
A 115kg mail bag hangs by a vertical rope 3.3m long. A postal worker then displaces the bag to a position 1.8msideways from its original position, always keeping the rope taut.
Part A
What horizontal force is necessary to hold the bag in the new position?
Express your answer using two significant figures.
Part B
As the bag is moved to this position, how much work is done by the rope?
Express your answer using two significant figures.
Part C
As the bag is moved to this position, how much work is done by the worker?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A)
here , for sideways = 1.8 m
angle made by the rope with verticle , theta = arcsin(1.8/3.3)
theta = 33.1 degree
Now , let the tension in the string is T
let the horizontal force is F
T*cos(theta) = mg
T*sin(theta) = F
F/mg = tan(theta)
F = 115 * 9.8 * tan(33.1)
F = 733.44 N
the horizontal force needed is 733.44 N
B)
as string is always taut , tension is always perpensicular to direction of motion ,
hence ,
Work done by string is ZERO
C)
WOrk done by worker = change in potential energy
WOrk done by worker = mg * l * (1 - cos(theta))
WOrk done by worker = 115 * 9.8 * 3.3 * ( 1 - cos(33.1))
WOrk done by worker =603.5 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.