A circular area with a radius of 7.50cm lies in the c-y plane. Part A What is th
ID: 1264524 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.50cm lies in the c-y plane. Part A What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = O.243T that points in the +z direction? Part B What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B O.243T that points at an angle of 52.9 degree from the +z direction? Part C What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = O.243T that points in the +y direction?Explanation / Answer
Here ,
r = 7.5 cm
B = 0.243 T
theta = 52.9 degree
Now , flux = B*A*cos(theta)
Flux = 0.243 * pi*0.075^2 * cos(52.9)
Flux = 2.59 *10^-3 Wb
the magnetic flux is 2.59 *10^-3 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.