Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A constant magnetic field passes through a single rectangular loop whose dimensi

ID: 1265370 • Letter: A

Question


A constant magnetic field passes through a single rectangular loop whose dimensions are 0.35 m x 0.055 m. The magnetic field has a magnitude of 2.1 T and is inclined at angle of 65 degree with respect to the normal to the plane of the loop. If the magnetic field decreases to zero in a time of 0.45 s, what is the magnitude of the average emf induced in the loop? If the magnetic field remains constant at its initial value of 2.1 T, what is the magnitude of the rate delta A/delta t at which the area should change so that the average emf has the same magnitude as in part (a)?

Explanation / Answer

a) induced emf = The rate of change of magnetic flux through the loop

= N*A*cos(65)*dB/dt

= 1*0.35*0.055*cos(65)*2.1/0.45

= 3.79*10^-2 volts

b) indcued emf = N*(dA/dt)*cos(65)*B

dA/dt = induced emf/(N*cos(65)*B)

= 3.79*10^-2/(1*cos(65)*2.1)

= 4.27*10^-2 m^2/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote