A constant magnetic field passes through a single rectangular loop whose dimensi
ID: 1513132 • Letter: A
Question
A constant magnetic field passes through a single rectangular loop whose dimensions are 0.35 m Times 0.55m. The magnetic field has a magnitude of 2.1 T and is inclined at an angle of 65 degree with respect to the normal to the plane of the loop. A) If the magnetic field decreases at a rate c 4.67 T/s, what is emf induced in the loop? If the magnetic field stays constant at its initial value of 2.1 T, what is the magnitude of the rate dA/dt at which the area should change so the that the average emf is the same as in part A?Explanation / Answer
induced emf is defiend as the rate of change of magnetic flux
in mathematical form,
induced emf e = NAdB/dt or NABW or NA dB/dt cos theta
where A = area
N = no. of tunrs
W = angular frequency
dB/dt = rate of change of amgnetic flux
a) emf = -n /t
= -1 (0.35x0.55) [(0 - 2.1) cos65 / 0.467 ]
= 0.366V
b) emf = n B cos65 (A / t)
=> 0.366 = 2.1(A / t)
so A / t = 0.8 / 1.57 = 0.174 m^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.