Two parallel conducting plates are separated by a distance d = 12.6 cm. Plate B
ID: 1265504 • Letter: T
Question
Two parallel conducting plates are separated by a distance
d = 12.6 cm.
Plate B, which is at a higher potential has a value of 620 V. The potential at x = 7.50 cm from the plate B is 82.3 V. See diagram below.
(a) What is the potential of plate A?
V
(b) What is the direction of the electric field lines between the plates?
toward the lefttoward the right upwarddownward
Explanation / Answer
Slope = s = (82.3 - 620)/(7.5) = -71.69
==> VA = 620 - (71.69)*(12.6) = -283.29 V
direction towards left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.