Two parallel conducting plates are separated by 10.0 cm, and one of them is take
ID: 1421530 • Letter: T
Question
Two parallel conducting plates are separated by 10.0 cm, and one of them is taken to be at zero volts.
(a) What is the electric field strength between them, if the potential 7.50 cm from the zero volt plate (and 2.50 cm from the other) is 430 V?
____ kV/m
(b) What is the voltage between the plates?
_____ V
Explanation / Answer
a) E = V / d
E = (430 - 0 )V / 0.075 m
E = 5733.33 V/m =5.73 kV/m
b) deltaV = E.d
V - 0 = 5733.33 x 0.10 = 573.3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.