Two parallel conducting plates are separated by 1 mm and carry equal but opposit
ID: 1428327 • Letter: T
Question
Two parallel conducting plates are separated by 1 mm and carry equal but opposite surface charge densities. If the potential difference between them is 1 V, what is the magnitude of the surface charge density on each plate? (0 = 8.85 × 10-12 C2/N · m2 ) Two parallel conducting plates are separated by 1 mm and carry equal but opposite surface charge densities. If the potential difference between them is 1 V, what is the magnitude of the surface charge density on each plate? (0 = 8.85 × 10-12 C2/N · m2 ) A-18 nC/m2 b-9.4×102 mC/m2 c-0.19 mC/m2 d-8.9 nC/m2
Explanation / Answer
given are
d=1mm=10^-3m
V=1V
p=?
using formula
C=eoA/d
= 8.85 × 10-12 *A/10^-3
=8.85*10^-9A
Q=CV
Q=8.85*10^-9A *1
Q=8.85*10^-9A
surfacecharge density=q/A
=8.85*10^-9A/A
=8.85*10^-9
=8.9nC/m^2
answer is D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.