Three polarizers are arranged as shown in the figure If the incident beam of lig
ID: 1265955 • Letter: T
Question
Three polarizers are arranged as shown in the figure
If the incident beam of light is vertically polarized and has an intensity of 1.52W/m2 , find the transmitted intensity, when ?2 = 28.0? and ?3 = 56.0?.
If the incident beam of light is vertically polarized and has an intensity of 1.52W/m2 , find the transmitted intensity, when ?2 = 56.0? and ?3 = 28.0?.
Three polarizers are arranged as shown in the figure If the incident beam of light is vertically polarized and has an intensity of 1.52W/m2 , find the transmitted intensity, when ?2 = 28.0? and ?3 = 56.0?. If the incident beam of light is vertically polarized and has an intensity of 1.52W/m2 , find the transmitted intensity, when ?2 = 56.0? and ?3 = 28.0?.Explanation / Answer
According to Law of Malus-
I=I0 cos2? here I0=1.52W/m2
(A) If the incident beam of light is vertically polarized and has an intensity of 1.52W/m2 , find the transmitted intensity, when ?2 = 28.0? and ?3 = 56.0?.
intensity after first polarizer I1=1.52 cos228.0=1.185W/m2
intensity after second polarizer I2=1.52 cos256.0=0.475W/m2
(B) If the incident beam of light is vertically polarized and has an intensity of 1.52W/m2 , find the transmitted intensity, when ?2 = 56.0? and ?3 = 28.0?
intensity after first polarizer I1=1.52 cos256.0=0.475W/m2
intensity after second polarizer I2=1.52 cos228.0=1.185W/m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.