Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F
ID: 1266645 • Letter: C
Question
Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F in each of the cases sketched in the figure (Figure 1) . In each case, the force F and the rod both lie in the plane of the page, the rod has length 4.00 m, and the force has magnitude 13.0N .
http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1260438/3/YF-10-37.jpg
A: Calculate the magnitude of the torque in case (a).
C: Calculate the magnitude of the torque in case (b)
D: Find the direction of the torque in case (b).
Find the direction of the torque in case (b).
E: Calculate the magnitude of the torque in case (c)
F: Find the direction of the torque in case (c).
G: Calculate the magnitude of the torque in case (d)
H: Find the direction of the torque in case (d).
I:Calculate the magnitude of the torque in case (e)
J:
Find the direction of the torque in case (e).
Find the direction of the torque in case (e).
into the page out of the page to the right upward the torque is zeroExplanation / Answer
a) For figure a,
Torque=52 Nm
out the page
b) For figure b
torque =13*0.866*4=45.032 Nm
out of the page
c)For figure c
torque=13 sin(30)*4=26 Nm
out of the page
d) for figure d
torque=13*sin(60)*2 =22.516 Nm
direction-into the page
e)torque=0
f)torque =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.