Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the stock\'s expected return, standard deviation, and coefficient of v

ID: 1837453 • Letter: C

Question

Calculate the stock's expected return, standard deviation, and coefficient of variation Jackson Corp.'s common stock currently trades at $47.21 a share. It is expended to pay an j:hhi.iI dividend of $2.25 a share at the end of year (I), - S2.25). and the constant growth rate in 7.5 % a year. What is the company's cost of common equity if all of its equity comes from retained earnings? If the company issued new stock, it would incur a K.5 % floatation cost. What would be the cost of equity from new stock? c. What is the floatation cost adjustment? Your company estimates its WACC. You know the following information: a. The company's capital structure consists of 60 % common equity and 40 % debt Tax rate is 40 % Your company has 20-year bonds outstanding with a 9 % annual coupon and currently that bond is trading at par 5.5 % is the risk-free rate 5 % is the market risk premium 1.4 - is the company stock's beta car -Plate the company's WACC. Based on NPV which project or projects would you select? Projects are mutually exclusive. Based on NPV which project or projects would you select? Projects are independent Based on IRR which project or projects would you select? Projects are mutually exclusive. Based on IRR which project or projects would you select? Projects are independent. Based on NPV and IRR which project or projects would you select? Projects are mutually exclusive. Based on NPV and IRR which project or projects would you select? Projects are independent.

Explanation / Answer

Here,

a) current in 50 ohm = V/R1

current in 50 ohm = 180/50

current in 50 ohm = 3.6 A

current in 40 ohm = V/R2

current in 40 ohm = 180/40

current in 40 ohm = 4.5 A

b)

for the resistance in parallel

1/Req = 1/R1 + 1/R2

1/Req = 1/50 + 1/40

Req = 22.22 Ohm

the net resistance is 22.22 Ohm

c)

current through each resistor = V/(R1 + R2)

current through each resistor = 180/(40 + 50)

current through each resistor = 2 A

d)

voltage drop across 40 Ohm = 2 * 40

voltage drop across 40 Ohm = 80 V

voltage drop across 50 Ohm = 2 * 50

voltage drop across 50 Ohm = 100 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote