Calculate the specific heat capacity of a metal from the following data. A conta
ID: 2022091 • Letter: C
Question
Calculate the specific heat capacity of a metal from the following data. A containerof the metal has a mass of 3.6 kg and contains 14kg of water. A 1.8 kg piece of the metal initially at a temperature of 180 degrees C is dropped into the water. The container and the water initially have a temperature of 16.0 degrees C and the final temperature of the entire system is 18 degrees C.
Specific heats
water- 4190 J/kg*k
Heat of Vaporization of steam 2.26x10^6 J/kg
Heat of fusion of ice 3.33x10^5 J/kg
Explanation / Answer
mass of container m = 3.6 kg mass of water M = 14 kg mass of metal m ' = 1.8 kg Initial temp of water + container t = 16 oC initial temp of the metal t ' = 180 oC final temp of the system T = 18 oC Specific heats water C = 4190 J/kg*kHeat of Vaporization of steam L ' = 2.26x10^6 J/kg
Heat of fusion of ice L = 3.33x10^5 J/kg heta lost by metal = heat gain by container + water m' c ( 180 - 18 ) = m c ( 18 -16 ) + MC ( 18 -16 ) m ' c *162 = 2mc + 117320 291.6 c = 7.2 c + 117320 284.4 c = 117320 c = 412.5 J / kg oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.