An AM radio transmitter broadcasts 60.7 kW of power uniformly in all directions.
ID: 1270031 • Letter: A
Question
An AM radio transmitter broadcasts 60.7 kW of power uniformly in all directions.
(a) Assuming all of the radio waves that strike the ground are completely absorbed, and that there is no absorption by the atmosphere or other objects, what is the intensity 30.3 km away? (Hint: Half the power will be spread over the area of a hemisphere.) Incorrect: Your answer is incorrect. What is the relationship between power and intensity? What is the shape of the area of the projected light?
=_____ W/m2
(b) What is the maximum electric field strength at this distance?
=_____V/m
Explanation / Answer
I=P/A
putting p=60700 watts
i= 60700/2pie(3.00*10^4) = 1.073411672x10^-5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.