A series ac circuit is shown. The inductor has a reactance of 80 ohms and an ind
ID: 1270198 • Letter: A
Question
A series ac circuit is shown. The inductor has a reactance of 80 ohms and an inductance of 150 mH. A 50 ohm resistor and a capacitor whose reactance is 100 ohms are also in the circuit. The rms current in the circuit is 2.4 A. In the figure, the voltage amplitude across the capacitor is closest to:
A series ac circuit is shown. The inductor has a reactance of 80 ohms and an inductance of 150 mH. A 50 ohm resistor and a capacitor whose reactance is 100 ohms are also in the circuit. The rms current in the circuit is 2.4 A. In the figure, the voltage amplitude across the capacitor is closest to:
430 V 340 V 530 V 140 V 240 VExplanation / Answer
First we need the angular frequency omega. Omega = 2*pi*f = 2*50*pi = 314 rad/s
a) Inductive reluctance (XL)= omega *L =314*.150 = 47.1 ohms
Impedance (Z) = sqrt (R^2 + (omega*L - 1/omega*C)^2) = sqrt(140^2 +(78.5 - 1592)^2) = 1520 ohms
d) I max = v/Z = 210/1520 = 0.138A
e) Phase angle Phi = arctan ((XL - XC)/R ) = arctan ((78.5-1592)/140) = -84.7deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.