A beam of alphas is accelerated by a potential difference of 5.00 kV and then en
ID: 1271798 • Letter: A
Question
A beam of alphas is accelerated by a potential difference of 5.00 kV and then enters a region 38.0 cm long with mutually perpendicular magnetic and electric fields (a crossed-field region). (P1) If the magnetic field strength is 2.70 T what electric field strength is required so that the alphas are undeflected through the cross-field region? (P2) If the magnetic field is generated using a solenoid with an iron core (leads to a boosting of the field by a factor of 200), how many turns per unit length are necessary to generate the field if the current passed through the solenoid is 1.5 A? [DATA: mass = 6.641Ý10-27 kg, charge = 2 e)
Explanation / Answer
workdone on alpha partciles, W = q*V
W = 2*1.6*10^-19*5000
= 1.6*10^-15 J
we know, Workdone = chnage in kinetic enrgy
W = 0.5*m*v^2
v = sqrt(2*W/m)
= sqrt(2*1.6*10^-15/4*1.67*10^-27)
= 6.921*10^5 m/s
When, Fe = FB
q*E = q*v*B
==> E = v*B
= 6.921*10^5*2.7
= 1.868*10^6 N/c <<<<<<<<<<-Answer
B = mue*n*I
==> n = B/(mue*I)
= 2.7/(200*4*pi*10^-7*1.5)
= 7162 turn/m <<<<-Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.