A step-up transformer has 25 turns on the primary coil and 790 turns on the seco
ID: 1271895 • Letter: A
Question
A step-up transformer has 25 turns on the primary coil and 790 turns on the secondary coil. If this transformer is to produce an output of 5200V with a 15-mA current, what input current and voltage are needed?
Part A
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
A step-up transformer has 25 turns on the primary coil and 790 turns on the secondary coil. If this transformer is to produce an output of 5200V with a 15-mA current, what input current and voltage are needed?
Part A
Express your answer using two significant figures.
Ii = ASubmitMy AnswersGive Up
Part B
Express your answer using two significant figures.
Vi = kVSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
apply In a transformer N1/N2 = V1/V2 = I2/I1
1 ffor primary and 2 for secondary
current i1 = i2 * N2/N1
i1 = 15mA * 790/25
i1 = 0.474 A
----------------------------------
so V1 = V2 *N1/N2
V1 = 5200 * 25/790 = 0.165 K Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.