When a jet lands on an aircraft carrier, a hook on the tail of the plane grabs a
ID: 1273508 • Letter: W
Question
When a jet lands on an aircraft carrier, a hook on the tail of the plane grabs a wire that quickly brings the plane to a halt before it overshoots the deck. In a typical landing, a jet touching down at 240km/h is stopped in a distance of 95m . What is the magnitude of the jets acceleration as it is brought to rest? How much time does the landing take?
A light rail train going from one station to the next on a staright section of track accerlerates from rest at 1.1 m/s^2 for 20 s. It then proceeds at a constant speed for 1100 m before slowing down at 2.2 m/2^2 until it stops at the station. What is the distance between the stations and how much time does it take the train to go between the stations?
Explanation / Answer
v = 240 km/hr = 66.67 m/s
s = 95 m
a = 66.67^2/2*95 = -23.394 m/s2
time t = 66.67/23.394 = 2.849 secs
Total distance
dist while acclerating = 0.5*1.1*20^2 = 220m
vel after acc= 22 m/s
dist while decelariting = 22^2/2*2.2 = 110 m
So total dist = 220+110+1100 = 1430 m
time taken
time while acc = 20 sec
time covering 1100 m = 1100/22 = 50 secs
time while dece= 22/2.2 = 10 sec
total time = 20+50+10 = 80 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.