Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When a force is applied to an object with mass equal to the standard kilogram, t

ID: 2181517 • Letter: W

Question


When a force is applied to an object with mass equal to the standard kilogram, the acceleration of the mass is 3.25 m/s^2(Assume that friction is so small that it can be ignored.) When the same magnitude force is applied to another object, the acceleration is 2.75 m/s^2. What is the mass of this object?1
note: s^2 means the same as s2. Use s^2 whenever you want to say s2 below.

What would the second object's acceleration (in previous Question) be if a force twice as large were applied to it? 1
Answer

Explanation / Answer

1 kg*3.25=m*2.75=F m=1.18 kg 1.18*a=2*3.25 N a=5.51 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote