When a force is applied to an object with mass equal to the standard kilogram, t
ID: 1422483 • Letter: W
Question
When a force is applied to an object with mass equal to the standard kilogram, the acceleration of the mass is 3.25 m/s^2. (Assume that friction is so small that it can be ignored) When the same magnitude force is applied to another object, the acceleration is 2.75 m/s^2. What is the mass of this object? What would the second object's acceleration be if a force twice as large were applied to if Show your calculations. Given an object with mass equal to the standard kilogram, how would you determine if a force applied to it has magnitude equal to one newton? (Assume that frictional forces are so small that they can be ignored.)Explanation / Answer
3. F1= m1*a1 = 1.0*3.25 = 3.25 N
By the condition,
F2= F1= 3.25N
F2= m2*a2
3.25 = m2*2.75 => m2=1.18 kg
When F2= 2F1= 2*3.25 = 6.5 N
F2= m2*a2
3.25 = m2*2.75 => m2=1.18 kg
F2= m2*a2
6.5 = 1.18*a2 => a2=5.5m/s^2
4. Use Newton’s second law,
F= m*a
Calculate acceleration using kinematic equation,
a= (vf-vi)/t
Plug values of m and a in above equation and calculate F.
Since m=1.0kg , a must = 1.0m/s^2 to get F=1.0N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.