When a force is applied to an object with mass equal to the standard Kilogram, t
ID: 1422495 • Letter: W
Question
When a force is applied to an object with mass equal to the standard Kilogram, the acceleration of the mass is 3.25 m/s^2 (Assume that friction is so small that it can be ignored.) When the same magnitude force is applied to another object, the acceleration is 275 m/s^2. What is the mass of this object? What would the second object's acceleration be if a force twice as large were applied to it? Show your calculations. Given an object with mass equal to the standard kilogram, how would you determine if a force applied to it has magnitude equal to one newton? (Assume that frictional forces are so small that they can be ignored.)Explanation / Answer
3) All you need is F = m*a:
F = 1*3.25 = 3.25 N
Solving the first eq for m,
a)...m = F/a = 3.25/2.75 = 1.182 kg
b) Since a is proportional to F (a = F/m), Doubling the force will double the acceleration.= 6.5 m/s^2
4) If in that body there is produced an acceleration of 1 meter per second-squared, you can be sure that the force is a newton and the mass is one kg.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.