A sealed container holds .020 moles of ideal nitrogen gas at a pressure of 1.5 a
ID: 1274641 • Letter: A
Question
A sealed container holds .020 moles of ideal nitrogen gas at a pressure of 1.5 atmospheres and a temperature of 290 K. The atomic mass of nitrogen is 14.0 g/mol. 1. What is the approximate mass density of the gas, in SI units?2. What is the approximate transitional kinetic energy of a nitrogen molecule, in SI units? A sealed container holds .020 moles of ideal nitrogen gas at a pressure of 1.5 atmospheres and a temperature of 290 K. The atomic mass of nitrogen is 14.0 g/mol. 1. What is the approximate mass density of the gas, in SI units?
2. What is the approximate transitional kinetic energy of a nitrogen molecule, in SI units? 1. What is the approximate mass density of the gas, in SI units?
2. What is the approximate transitional kinetic energy of a nitrogen molecule, in SI units?
Explanation / Answer
P*M=?*R*T
?=1.5*14/0.0821*290
?=0.882gm/lit
transitional kinetic energy=0.5Kb*T
=0.5*6.9*10-23*290
=1*10-23J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.