The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a =
ID: 1276062 • Letter: T
Question
The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a = 18.6 V and b = -3.50 V/m.
(a) Determine the potential at x = 0.
__________________V
Determine the potential at x = 3.00 m.
__________________V
Determine the potential at x = 6.00 m.
__________________V
(b) Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 0.
magnitude : ____________________ V/m
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 3.00 m.
magnitude : ____________________ V/m
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 6.00 m.
magnitude : ____________________ V/m
Explanation / Answer
a)
at x=0
V(0)=a =18.6 Volts
at x=3
V(3)=18.6+(-3.5)*3 =8.1 Volts
at x=6 m
V(6)=18.6+(-3.5)*6=-2.4 Volts
b)
Electric field
E=-dV/dx =b
E=3.5 V/m
at any point 0<=x<=6 ,so
at x=0=>E=3.5 V/m
at x=3=>E=3.5 V/m
atx=6=>E=3.5 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.