A mass m 1 = 6.4 kg rests on a frictionless table. It is connected by a massless
ID: 1277096 • Letter: A
Question
A mass m1 = 6.4 kg rests on a frictionless table. It is connected by a massless and frictionless pulley to a second mass m2= 3.4 kg that hangs freely.
1)
What is the magnitude of the acceleration of block 1?m/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
2)
What is the tension in the string?N
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
3)
Now the table is tilted at an angle of ? = 76
Explanation / Answer
1)
a = F/m = m2g/(m1+m2)
2)
T = m1a
3)
a = (m2g - m1gsin14)/(m1+m2)
4)
a = m2g - m1gsinx/(m1+m2) = 0 -->
m2g = m1gsinx
x = sin^-1 (m2g/m1g) (with x = angle with horizontal)
x = sin^-1(m2/m1)
angle with vertical = 90-x
5)
F = m1gsin58 - m2g
a = (m1gsin58 - m2g)/(m1+m2)
6)
T in 1) = m1a
T in 3) = m2g - m2a
T in 4) = m2g
T in 5) = m2g + m2a
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.