A balloon carrying a basket is descending at a constant velocity of 20.0m/s . A
ID: 1277442 • Letter: A
Question
A balloon carrying a basket is descending at a constant velocity of 20.0m/s . A person in the basket throws a stone with an initial velocity of 15.0m/s horizontally perpendicular to the path of the descending balloon, and 9.00s later this person sees the rock strike the ground.
a) How high was the balloon when the rock was thrown out?
b) How far horizontally does the rock travel before it hits the ground?
c)At the instant the rock hits the ground, how far is it from the basket?
Please show work so I can try to understand! :)
Explanation / Answer
a) h = Voy *t - 0.5*g*t^2 =-(20*9)- 0.5*9.8*9*9 = 576.9 m b) d = V*t = 15*9 = 135 m c) y = V*t = 20*9 = 180 d = h - y = 396.9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.