A ball with charge q=4.6uc and mass m=0.035kg in hung down from the ceiling by s
ID: 1529204 • Letter: A
Question
A ball with charge q=4.6uc and mass m=0.035kg in hung down from the ceiling by starting with L= 2m A uniform electric field E perpendicular to the string with a magnitude of 500v/m is applied to the ball string system. the ball then begins to move, ignore the air resistance.
a- suppose point B is the highest point the ball can reach, take theata (the angle) as the angle of the string with the vertical direction at point B. write the equation of the change of the gravitational potential energy (delta Ug) from point A to point B?
b- what is the change of the electric potential energy (delta Ue) from point A to point B?
Explanation / Answer
given that
q = 4.6 uC
m = 0.035 kg
L = 2 m
E = 500 V/m
a).
delta(Ug) = mgh
delta(Ug) = mg(L-L cos(theta))
b).
delta(Ue) = -qEd
delta(Ue) = -qEL sin(theta)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.