A block of mass m = 3.40 kg is released from rest from point circled A and slide
ID: 1280240 • Letter: A
Question
A block of mass m = 3.40 kg is released from rest from point circled A and slides on the frictionless track shown in the figure below. (Assume ha = 5.10 m.)
point m/s point m/s A block of mass m = 3.40 kg is released from rest from point circled A and slides on the frictionless track shown in the figure below. (Assume ha = 5.10 m.) J to point m/s (b) Determine the net work done by the gravitational force on the block as it moves from point m/s point. point and (a) Determine the block's speed at pointsExplanation / Answer
a) vB = sqrt(2*g*(ha-3.2)
= sqrt(2*9.8*(5.1-3.2))
= 6.1 m/s
vC = sqrt(2*g*(ha-2)
= sqrt(2*9.8*(5.1-2))
= 7.795 m/s
b)
W = m*g*(ha-2)
= 3.4*9.8*(5.1-2)
= 103.292 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.