The figure shows a rod sliding to the right on two rails separated by the distan
ID: 1280746 • Letter: T
Question
The figure shows a rod sliding to the right on two rails separated by the distance L = 0.55 m. The rod and the rails have no electrical resistance. The rails are connected by a 13.0-ohm resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.750 T.
(a) Find the speed at which the bar must be moved to produce a current of 0.125 A in the resistor.
(b) Find the force that must be exerted on the rod to maintain a constant current of 0.125 A in the resistor in mN.
(c) What is the rate of energy dissipation in the resistor in mW?
(d) What is the mechanical power delivered to the rod?
The figure shows a rod sliding to the right on two rails separated by the distance L = 0.55 m. The rod and the rails have no electrical resistance. The rails are connected by a 13.0-ohm resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.750 T. (a) Find the speed at which the bar must be moved to produce a current of 0.125 A in the resistor. (b) Find the force that must be exerted on the rod to maintain a constant current of 0.125 A in the resistor in mN. (c) What is the rate of energy dissipation in the resistor in mW? (d) What is the mechanical power delivered to the rod?Explanation / Answer
a) for a current of 0.125 A,
induced emf=0.125*R=1.625V=d(flux)/dt
flux=BLx
d(flux)/dt=BLdx/dt=BLv=1.625
v=1.625/B*L
v=3.939 m/s
b)force=Bli=51.56 mN
c)P=i2R=203.1 mW
d)power =force.velocity=203.09 mW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.