A car is going with a constant speed of 15 m/s (about 34 mph) in a school-crossi
ID: 1280918 • Letter: A
Question
- A car is going with a constant speed of 15 m/s (about 34 mph) in a school-crossing corner, where the speed limit is 10 m/s (about 22 mph). A police car, stopped at the corner, starts off in pursuit with constant acceleration of 3.0 m/s2. (15 points)
- How much time does it take for the police car to catch up this car?
- What is the speed of the police car at that point?
- What is the distance traveled at that point?
- A car is going with a constant speed of 15 m/s (about 34 mph) in a school-crossing corner, where the speed limit is 10 m/s (about 22 mph). A police car, stopped at the corner, starts off in pursuit with constant acceleration of 3.0 m/s2. (15 points)
- How much time does it take for the police car to catch up this car?
- What is the speed of the police car at that point?
- What is the distance traveled at that point?
Explanation / Answer
police catches car when both police and car at same point
this implies 15*t=3*t^2 /2
therefore t=10s
speed of police car at that point=3*10
=30 m/s
distance travelled=3*10^2 /2
=150 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.