A planet of mass m = 1.55 x 10 24 kg is orbiting in a circular path a star of ma
ID: 1281019 • Letter: A
Question
A planet of mass m = 1.55 x 1024 kg is orbiting in a circular path a star of mass M = 9.75 x 1029 kg. The radius of the orbit is R = 4.65 x 107 km. What is the orbital period (in earth days) of the planet? Where G = 6.67 10-11 Nm2/kg2 and 1 day = 8.54 104 s.
What am I doing wrong?
A planet of mass m = 1.55 x 1024 kg is orbiting in a circular path a star of mass M = 9.75 x 1029 kg. The radius of the orbit is R = 4.65 x 107 km. What is the orbital period (in earth days) of the planet? Where G = 6.67 1/2 10-11 N 1/2 m2/kg2 and 1 day = 8.54 1/2 104 s. I used the formula T^2/r^3 = 4pi^2/GM and got T = 247 s = 0.0289 days, but the online homework system says thats the wrong answer. what am I doing wrong?Explanation / Answer
T = 2*pi sqrt(r^3 / GM)
R=4.65*10^7km= 4.65*10^10metre
M=mass of star=9.75 x 1029 kg
T=7686902.828 sec or 90.01 days make sure u converted the radius in metres and took mass of star
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.