A planet of mass 9.25x 1024 kg is at location( 4.75x 1011 3.00x 1011 0) m A star
ID: 1880639 • Letter: A
Question
A planet of mass 9.25x 1024 kg is at location( 4.75x 1011 3.00x 1011 0) m A star of mass 6.25x 1030 kg is at location 4.00x 1011 4.00× 1011 0)In. Ît will be useful to draw a diagram of the situation, including the relevant vectors. What is the relative position vector pointing from the planet to the star? r- 875000000000 m , 700000000000 m , 0 m You are correct. Your receipt no. is 162-8997Frevious Iries What is the distance between the planet and the star? IrT= 12012m Submit Answer Incorrect. Tries 1/5 Previous Tries What is the unit vector r'in the direction of r? Submit Answer Tries 0/5 What is the magnitude of the force exerted on the planet by the star?Explanation / Answer
b)
|r|= 11.2*10^11 m
c)
r unit vector= r/|r|= (-8.75i + 7j)/11.2
= < -0.78, 0.625, 0 > m
========
d) F= GMm/r^2= 6.67*10^-11* 9.25*10^24*6.25*10^30/(11.2*10^11)^2
F= 3.07*10^21 N
======
Comment in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.