A toy airplane is tied to the ceiling with a string. When the airplane\'s motor
ID: 1281281 • Letter: A
Question
A toy airplane is tied to the ceiling with a string. When the airplane's motor is started, it moves with a constant speed of 1.21 m/s in a horizontal circle, as illustrated in the figure. If the angle the string makes with the vertical is 29, and the tension of the string is 1.2N:
(a) Find the radius of the horizontal circle of the plane. m
(b) Find the mass of the plane. g
Explanation / Answer
a)
x direction:
m v^2/R = T sin(29)
y direction:
m g = T cos(29)
divide them:
v^2/(R g) = tan(29)
==> R = v^2/(g tan(29)) = 1.21*1.21/(9.8*tan29) = 0.26952 = 0.270 m
------------------------------------------------------
b)
y direction:
m g = T cos(29)
==> m = (T cos(29))/(g) = (1.2*cos29)/(9.8) = 0.1071 Kg = 110 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.