A toy airplane of mass 0.115 k g is tied to the ceiling with a string. The airpl
ID: 2257625 • Letter: A
Question
A toy airplane of mass 0.115kg is tied to the ceiling with a string. The airplane moves in a horizontal circle of radius 1.5m , with a constant speed of 2.26m/s .
M2a forces pro 4A toy airplane of mass 0.115kg is tied to the ceiling with a string. The airplane moves in a horizontal circle of radius 1.5m , with a constant speed of 2.26m/s .
Part A What is the centripetal acceleration of the toy plane? ar = 3.41 m/s2 Correct Part B What is the tension in the string? T = N Try Again; 19 attempts remaining Part C What is the angle the string makeswith the vertical? ? = degrees Provide FeedbackContinue What is the centripetal acceleration of the toy plane?Explanation / Answer
a = v^2/r = 2.26^2/1.5= 3.41
sum forces in the x
T sin theta = ma
sum forces in the vertical
T cos theta - mg = 0
divide equations
tan theta = a/g
theta = arctan(3.41/9.81)=19.17 degrees
T = mg/cos theta = 0.115*9.81/cos(19.17 degrees)=1.19 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.