A 56.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an
ID: 1281783 • Letter: A
Question
A 56.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an initial speed of 144m/s from the top of a cliff 134 m above level ground, where the ground is taken to be y = 0.
(a) What is the initial total mechanical energy of the projectile?
= 654147.2J
b) Suppose the projectile is traveling 102.1 m/s at its maximum height of y = 350 m. How much work has been done on the projectile by air friction?
=-170183.72J
(c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the ground if air friction does one and a half times as much work on the projectile when it is going down as it did when it was going up
? I only need the answer to part C!! Thanks :)
Explanation / Answer
654147.2 - 170183.72 - (1.5*170183.72) = 0.5*m*v^2
228687.9 = 0.5*m*v^2
v = 90.37 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.